Uspon na Kopaonik preko Jošaničke banje ide nekako ovako: početnih 8 km krivudavog puta vas dovodi do nekih 1300 m nadmorske visine i to se locira negde oko putokaza za Kokorovac. Posle njega put vijuga sa usponima koje znaci pored puta mere na 9-10%. Ovako strm uspon se smiruje negde kod mesta Gvozdac i kada dođete do česme, možete biti sigurni da je teži deo puta obavljen. Do prevoja Kadijevac i mosta koji prelazi preko Samokovske reke nagib je manji i kasnije se čak u nekoliko prilika put spušta. Naravno, to je zamišljeno samo zbog toga da biste morali ponovo da se penjete, i posle Hajdučke česme počinje zadovoljstvo uzbrdo-nizbrdo sa nagibima oko 7.5% sve do Srbijašuma i skretanja za šumarske kuće. E, tu još ima da se izgura nekih 9% i žuta tabla sa ozbiljnim natpisom KOPAONIK i pogled na odmaralište "Olga Dedijer" će vas obavestiti da ste stigli do mesta gde biste mogli negde sesti i popiti kafu. Moje zadovoljstvo je bilo nešto uzdrmano onim što smo zatekli kada smo stigli u okolinu Konaka. Uz glavni put i sve moguće sporedne puteljke, po travi je bila parkirana masa automobila. Sa radija se, iz različitih pravaca, mogla čuti čitava folk parada, koju su neki od pripitih izletnika pokušavali da nadglasaju, dok se svuda širio miris prečenog mesa. Trebalo se negde smestiti i moram priznati da je sve to izgledalo prilično depresivno. Raspitali smo se, reda radi, o ceni smeštaja u JAT-ovim apartmanima i nastavili dalje putem prema vrhu. Planinarski dom "Kopaonik" je odbio da nas primi jer smo biciklisti a ne planinari, ali srećom u domu "Rtanj" nisu imali takav problem.
Još dok smo bili dole u Jošaničkoj banji,
naši domaćini su nam pričali o sedmojulskoj tradiciji odlaženja na vrh
Kopaonika. Praznik bi se proveo na izletu, u krugu porodice, prigodno,
uz nešto hrane i pića. Tada mi je to zvučalo sasvim drugačije, a ko
zna?… Možda je to ranije zaista izgledalo bolje. Tog dana se manja ekipa polaznika dvonedeljne mountain bike škole iz Kragujevca spakovala i otišla, tako da su ostala samo naša dva bicikla u ostavi za skije. Bio je to zadnji dan i nekakve konferencije pokreta Zelenih, tako da se do duboko u noć mogla čuti njihova napevanja nacionalnih pesama iz skoro svih evropskih zemalja, a u neko doba su stvari izmakle kontroli (što zbog planinskog vazduha, što zbog silne brige o očuvanju prirode), tako da su se mogli čuti i mnogi drugi zvuci…
Pokret Zelenih je pakovao svoje torbe u autobus, dok smo mi pili kafu zagrevajući se na varljivom planinskom suncu, a onda smo se i mi, po istom uzoru, spakovali i krenuli prema Kraljevu, znajući da ostavljamo prirodu u sigurnim rukama i da će svo to čudo sa zagađenjima, ozonskim rupama i ostalim, sigurno biti u redu čim se za sat-dva pokret reši jutarnjeg mamurluka. Verovatno će sve to biti još bolje kada u autobusu razmene telefone i adrese, sa sigurnim obećanjima da će se brinuti o prirodi i sledeće godine kada bude ponovo sezona, možda ponovo na Kopaoniku ili nekom drugom isto tako prijatno očuvanom prirodnom mestu. |
A unutra… Sve je doterano, zategnuto… Najveća crkva je posvećena Bogorodici, manja do nje - Sv. Joakimu i Ani, a treća, kamena, posvećena je Sv. Jovanu. Kružno dvorište crkve opasuju veliki konak, manastirska trezarija i podrumi nad kojima se nalazi prostor gde se mogu videti često reprodukovani komadi iz starih srednjevekovnih riznica. Sve je delovalo nekako pomalo hladno i poslovno, tako da se nismo preterano zadržali.
Negde između Bogutovačke i Mataruške banje put odjednom ogoljen i nezaštićen izlazi na ravnicu. Skrenuli smo desno prema Žiči i dok smo u Mataruškoj banji tražili pristojno prenoćište, slučaj nam je, na biciklu, doveo poznanika Nemanju iz Beograda. Već smo sedeli u zaklonu njegove verande kada je, u sumrak, počela da pada kiša. |