Na prevoj se nastavlja široka i blaga kosa koja se penje ka Crnoj glavi. Baš to je bio zeleni teren na koji su naši dobri Šekularci istrčali tog jutra, da pred brojnim navijačima demonstriraju tehniku prikupljanja sena pod malim, niskim, belim oblacima i tamnoplavim nebom. Toliko su oblaci bili niski da bi, da je bilo ovaca na tom mestu, čobanin teško razlikovao svoje od nebeskih, kad se bela runa jednom izmešaju. No ovaca nije bilo, pa ću reći da su oblaci bili tako niski da su Rade i njegov brat jedva stali pod njih sa konjem i stogom koji su vukli. Ta mala grupa, nevidljivim vetrom zajedničkog napora orijentisana na istu stranu i polegla uz hrbat brda, ocrtavala se na granici neba i zemlje jasno i oštro kao da je bila rezbarija, tankim nožem napravljena u mekom drvetu. Videli smo izdaleka kako je Šekularac majstorski dodao seno Šekularcu, ovaj se izvanrednim driblingom oslobodio dva žbuna i nekoliko ovećih kamenova, precizno uposlio konja, i potom nezadrživim prodorom po levoj strani izbio na putić. Za to vreme se sa druge strane Šekularac neopaženo prikrao kaznenom prostoru i sačekao da Šekularac centrira a onda je, posle tipične šekularac-varke, topovskim udarcem vilama pokopao sve nade Bjelasice da će u ovom suretu izvući bar nerešen rezultat. Oj! - aplaudirali su krtice, jazavci i miševi, orlovi u počasnim ložama, i mi koji smo se uvukli bez karata. Sišli su pred nas znojavi i nasmejani, pravo iz onih modrih nebesa. Pozdravili smo se i obećali da ćemo opet doći. |
Počeli smo spust ka Kolašinu. Nije to bilo obično nizbrdazdolovanje, nego savesno i studiozno uživanje u lepoti kraja kroz koji smo prolazili. Ujeda krš, ali se ne da ni zelenilo. Nisko nas vuče nadole, visoko nam poglede rasteže nagore. Tako raspete trese nas pusti planinski makadam, ali nas maze vidici. Horizonti se množe kad uzjašemo vrh nekog brda, a kad silazimo u dolju otapaju se i cure u pukotine. Leto nas preznojava, ali eto izvora da nas ohladi još uvek živom i zdravom zimom u sebi. Bio je tu i izvor Biogradske reke, na koji upozorava drvena tabla (nakratko smo zašli u područje Nacionalnog parka Biogradska gora). Na mestu zvanom Jagančarske rupe, samo tridesetak metara daleko od puta, rađa se ova voda koja će potom strmo poteći ka Biogradskom jezeru, žuboreći kroz jednu od poslednjih pravih prašuma Evrope.
Još malo drndanja i stigli smo do još jednog katuna, u kome smo posetili Cecinu babu i dedu. To jest, nisu to bili njeni pravi baba i deda nego onako, kako da kažemo - planinarska baba i planinarski deda. Ceca je, naime, pešačeći jednom ovim krajem svratila u katun, onako kako to već žeđ, potreba za društvom, sudbina... zapovedaju. Pa su je Ilinčići, željni društva, zavoleli (posebno baka-Ruža) a i ona njih. Naravno da se onda nije moglo samo proći tuda.
Nadalje je makadam bio lošiji i teži za vožnju, ali smo zato sa visina Bjelasice dugo uživali u veličanstvenoj kruni Komova koja je rasla ispred nas. Na kraju smo se spustili do "pravog" puta i onda brzo stigli u Kolašin. Eh taj meki, kao pamuk meki, pufnasti, preterano udobni asfalt :)
Od Kolašina, za koji se dobro zna da je mala-varoš-al'-je-fina, krenuli smo uz mladu Taru, preko Mateševa, do Hana Garančića i Veruše. Bila je to jedna od najlepših asfaltnih etapa na našem putu, sve se bilo složilo da je učini nezaboravnom: uzan i miran put sa odličnim kolovozom, kasno popodne u kome je jara već bila dobrano popustila, puno hlada i duge senke u bukovim šumama kroz koje smo krivudali, lagani mrmor čudesne plitke vode od koje se nismo odvajali i kojom smo bili opčinjeni. Jer je Tara, uzana i tiha, već imala onu neverovatnu smaragdnu boju i privlačila pogled kao lice devojčice u čijim se crtama nazire buduća raskošna lepota. Zaista je to bio deo koji je vredelo proći, a svakako mu se vredi vratiti prvom prilikom.
Usput je bilo puno mesta zgodnih za izležavanje ili kupanje ali je to ostalo za "prvu priliku", jer je trebalo da se do noći dokotrljamo u katun Mokro. Malo po malo, meračeći i buljeći, stigli smo do Veruše. To mesto je danas veliko vikend-naselje Kolašinaca i Podgoričana. Osećali smo se dobro prolazeći kroz njega zato što nam je posle prijatne usamljenosti na Bjelasici, za promenu prijala živost o koju smo se češali u dvorištima i na samom putu. Svečano obučeni šetači su lagano jedrili mimo nas i kroz predvečerje, razapinjući na katarke svojih lenjo klatećih udova fine bele haljine ili pantalone, ili hvatajući sunčani vetar u poslednje modele trenerki i patika - već prema ličnom ukusu i shvatanju svečanog. Kod poslednjih kuća se put suzio na skromni puteljak na kome je asfalta bilo samo u sumnjivim tragovima. Počeli smo strmiji uspon koritom uzane i slikovite doline u čijem ždrelu leži Veruša, i koja se pruža podno Crne planine. Dok smo huktali kroz debelu i gustu senku i tunele drveća na južnoj strani tog velikog korita, mogli smo da vidimo da je suprotna strana još okupana suncem i da se kuće Veruše brzo smanuju - upečatljiv prizor. Pa smo načeli i makadam, a lepota kroz koju smo prolazili nije mogla biti previše narušena strminom uspona tu i tamo. Nadomak katuna Mokro više malih potočića luta i spaja se u livadama praveći meandre - prve damare Tare koja će se potom šunjati kroz vode Veruše, a kad joj se dole u Hanu Garančića pridruži i Opasanica, postaće prava reka. Već je bilo sasvim mračno kad smo ugledali prva svetla u katunu. U prvom dvorištu u kome smo zatekli nekoga, zamolili smo za mesto za šatore. Stariji čovek nas je osmotrio, pitao odakle smo, i onda rekao "može". Tako smo se smestili na finu travu ispred vikendice Svetozara Petrovića. Mokro je, naime, danas takođe prilično popularno mesto za vikendaše. Manje od Veruše, ali ipak dovoljno da nekadašnja panorama sićušnih zadimljenih koliba napukne pod težinom nekolikih crvenih krovova i brvana upletenih u kamen prema novijoj modi - radi zadovoljstva, a ne iz potrebe i sirotinjski jednostavno. Vikenduju uglavnom oni čiji su dedovi ili očevi ovde mlečili, sirili i vareničili, pa je u Mokrom i dalje svoj na svome. Jedino mleka, sira i varenike manje ima. |