25. jul 2000. Divci - Ravna Gora - Koštunići - Loret - Požega - Arilje - Ivanjica (160km) mapa, profili visina (80Kb)
Ceca i ja sastali smo se u Divcima, mestašcu na putu Valjevo-Ćelije, i kroz oblačno jutro zapedarali preko Mionice i Struganika na Suvobor i Ravnu goru. Na Ravnoj smo kod spomenika Čiči sreli Raška, Cecinog druga iz Kraljeva, pa smo jedan komad puta toga dana prešli utroje.
Uz malo makadamiranja dospeli smo do Brajića. Pred ulazom u to selo nalazi se kafana "Grlo", kod lokalaca mnogo poznatija pod nazivom "Tito-Draža". Mesto je istorijsko: tu su se 27. oktobra 1941. poslednji put sreli i pregovarali Tito i Draža Mihajlović. Pošto rasprava oko toga da li je bolji špricer ili čisto belo očigledno nije bila rešena za kafanskim stolom, sutradan su partizani i četnici postali otvoreni neprijatelji i naša istorija je nezaustavljivo krenula u pravcu koji će nas odvesti... dovde. |
U Teočinu smo skrenuli levo i ubrzo se našli u jednom drugom selu koje je igrom slučaja za samo dva meseca imalo da postane još jedan point of historikl interest. Tu je jedna crkva vrlo zanimljive arhitekture, pa onda velelepna etno-kuća i par očuvanih vodenica oko kojih danas vlasnici održavaju divne vrtove pune cveća, pa onda vrhunska lokalna rakija... Sve je to fino i na svom mestu, ali takvih mesta ima onoliko. Posebno je ime: Koštunići. Rodno mesto sadašnjeg predsednika Juge, takoreći srpski Kumrovec, bokca ti poljubim. Onog dana kad smo mi prošli tuda selo je mrtvo-hladno dremalo na suncu i u mirisima svojih bašta, ne hajući mnogo za velike dane koji dolaze. Ili se samo lukavo pretvaralo, da se ekipa iz Državne bezbednosti ne bi dosetila i kamion sa peskom umesto na Ibarsku magistralu poslala negde gde se Voja vozika.
Taj put ide paralelno sa magistralom kroz Ovčarsko-Kablarsku kisuru, ali se nalazi visoko u brdima i na njemu je vrlo malo saobraćaja. To je prijatno, a nezgodno je što je prilično naporan: po njemu se stalno goredolira, pri čemu su spustevi klasična KDSIV rabota. (KDSIV - Koliko Da Se Izgubi Visina - one bezvezne nizbrdice koje nisu dovoljno lepe da bi se u njima uživalo, pa tako nemaju baš nikakvu drugu svrhu do da biciklistu podmuklo približe centru Zemlje, eda bi se on ponovo peo na visine koje je u znoju lica svoga već bio pošteno zaslužio.) Gornja Dobrinja je rodno mesto kneza Miloša Obrenovića. U selu su na jednom mestu crkva, čardak sa česmom, nekoliko nadgrobnih spomenika i spomen-obeležje. Crkvu je podigao Miloš u spomen na svog oca Teodora, čija se nadgrobna ploča iz 1802. godine nalazi kraj same crkve. Ovde smo napustili asfalt, popeli se na makadam ka Loretu, i s obzirom da je mrak već padao, počeli da tražimo mesto za prenoćište. Našli smo ga u dvorištu Milana Svrabića, izbeglice iz Hrvatske. Svrabići su nekadašnji gradski ljudi koje je ratna poplava donela i izbacila u zabit Maljena. Žive kako moraju u staroj kućici koju su dobili na privremeno korišćenje i popravili je. Navikavaju se na život seljaka, ne znaju koliko će još ovde ostati. Milan kreće na posao u cik zore a vraća se uveče, jer prevoza nema. Sin uveče sa drugovima ode u susedno selo na partiju fudbala pod svetiljkama (napravilo se terenče, eto...), a majka sedi kod kuće i prede misli u debele niti.
Da bi se stiglo do mauzoleja trebalo je napustiti asfaltni spust ka Požegi koji smo tek bili načeli i krenuti lošim makadamom uzbrdo kroz šumu, do zaseoka Jovićevići. Cecu tog jutra nisu previše zanimale građevine od istorijskog značaja i odlučila se za izležavanje na jednom proplanku, a ja sam posle tri kilometra stigao do prvih kuća. Boža živi u Guglju, nekoliko kilometara dalje, pa je susret uživo nažalost ostao za neku drugu priliku. Daleko iza poslednje kuće u zaseoku obreo sam se na groblju. Odnekud se čula muzika i pomislio sam da ima nekoga, no mesto je bilo potpuno pusto. Petokraku sa svetiljkom u centru (da se vidi i noću) primetio sam izdaleka jer je groblje na brdu, a mauzolej na njegovom najvišem delu. Odatle se pruža izvanredan pogled na Ovčar i Kablar. Na zaključanim gvozdenim vratima je bio prozorčić, pa sam mogao da osmotrim unutrašnjost. Shvatio sam otkud muzika: u grobnicu je uvedena struja, i jedan radio podešen na najzgodniju stanicu stalno emituje najlepše numere naše folk muzike. Komšije unaokolo ćute i ne bune se, pa je to valjda u redu.
|