1. avgust 2000.
mapa, profil visina (91Kb)
Dizalica je ludovala i propinjala se, a onda se zaglavila na jednoj lakat krivini na kojoj je i nagib bio raspevanih desetak posto - sve zajedno isuviše oštro, usko i strmo za takvu mašinu. Morali smo da ostavimo bicikle (ionako ne bismo mogli da prođemo) pa smo onom nesrećniku unutra pomagali u manevrisanju sve dok se nekako nije izvukao sa tog mesta. Posle nas je stigao u Seocima, dok smo se odmarali posle dugog uspona iz Virpazara, i popričali smo malo. Uspon nije bilo lak za nas na biciklima, ali je vozač dizalice bio znojaviji i izgledalo je da se više umorio ;) Tešili smo ga, jer mu je preostajalo još tridesetak kilometra takve vožnje.
Za svakog ljubitelja pedalanja put uz Skadarsko jezero je po svemu što pruža, po lepoti, atraktivnosti i po miru koji na njemu vlada, skoro savršeno mesto. Rumija se naglo diže nad blistavom vodenom pločom, omeđujući je poput nekog kita davno nasukanog u plićaku Jadrana. Ona daje nežno plavoj lepoti jezera dramatični stenoviti ram, a oduzima mu južnu stranu sveta i ljubomorno ga deli od od mora na drugoj strani. Njena senka popodne muklo legne na vodu i na gorice, ostrvca uz obalu, te ne dâ Skadru da im se primakne. Samo vetrovi, kad ih ima, mogu da se poigraju i talasima zgužvaju odraz ogromnih obrva, pa da posle preko njih odlete ka Ulcinju i Baru. A vetrovi ovde svi imaju ime: danik sa istočne strane, noćnik sa severne ili severozapadne, murlin koji dolazi sa jugozapada, i najjači - upor ili smuta, koji "udara iznenada i čini velike vihorove, te je vrlo opasan za lađe i lađare kad ih na vodi zateče". Prema nama su bili miroljubivi, to jest nisu ni izlazili iz jazbina u kojima se odmaraju kad ih nema na jezeru. |
Put se stidljivo lepi na skute planine, čas se spuštajući a čas penjući u visine. Perspektive se zato stalno menjaju pa ushićenju nikad kraja, ali se ovde radi i o prilično napornom goredoliranju. Sa deset metara nadmorske visine u Virpazaru stiže se do 550 metara kod karaule na granici sa Albanijom, što ne izgleda mnogo na distanci od četrdesetak kilometara. Ali je između te dve cifre stalo mnogo toga, i kad sam posle pravio profile visina čekalo me je iznenađenje: ispostavilo se da dan sa najvećim ukupnim usponom nije bio ni onaj u kome smo prešli Goliju, ni onaj u kome smo prešli planine iznad Berana i popeli se na Bjelasicu, ni onaj u kome smo se drndali ka Rikavačkom jezeru - nego je to bio baš ovaj poslednji, tokom koga smo na naizgled umerenoj deonici od Rijeke Crnojevića do Bara savladali 2000 metara visinske razlike. Od toga smo 1200 metara "nakupili" na četrdeset kilometara uz jezero. Dok smo pedalirali nismo bili svesni toga; zavarala nas je blizina jezera i mora, kao i to što nismo prejahali ni jednu ozbiljnu planinu. Sećam se samo da nam se činilo kako je tog dana sunce bilo još jače nego prethodnih ;) Ponekad se eto penjanje nakupi neprimetno, dok se vozika na nadmorskoj visini Kumodraža ili Zvezdare...
Otprilike na polovini deonice uz jezero nalaze se Murići, lepo seoce sa lepom plažom. Do tamo se treba spustiti posebnim asfaltnim putićem jer je glavni put baš tu u jednoj od svojih "al-sam-visok" faza. Sva sela iza Murića su albanska. Meštani su svuda bili ljubazni a kad smo na jednom mestu zadtražili vode, domaćica nas je pozvala na kafu. Između Livara i Ostrosa smo dobar deo puta vozili kroz reliktne šume kestenova koje su bile sreća za oko, ali i za naša usijana temena. Ostros je inače krajem 10. i početkom 11. veka bio značajan centar, a predanje mu pripisuje i status središta dukljanske države. Danas je od svega toga ostao samo par privatnih, odlično snabdevenih mini-marketa i kafanica.
A Skadar? Taj grad se polako pojavljuje i cveta u pogledu sve dok, posmatran sa prevoja kod karaule, ne sazri i ne raspukne se u dubini, u pupku jezera, u nedohvatnoj izmaglici priče, pesme i legende. Tamo on leži, blizak a odvojen bedemom istorije i politike, dalek kao Mesec, uzaludan koliko i uveli snovi jednog naroda. Na najjužnijoj tački Afrike, tridesetak kilometara od poslednjih kuća Kejptauna, može se na Rtu dobre nade stati na stenu iznad vode i posmatrati pučina. Posle nekog vremena um zadrhti jer ga ošine misao o tome da tu počinje četiri hiljade kilometara praznine, da se tamo gde se stena završava, završava i svet. Ovde, na golom repu Rumije koji se spušta ka Bojani i sa koga puca nesmetan pogled na albansku stranu, osećaj je bio isti - kraj sveta koji poznajem. Kad se pogled i mašta pruže dalje iza Skadra, pravo preko pučine Dukađina i Prokletija, kad se uhvati malo povoljnog vetra i nastavi pravo i samo pravo - može se preći praznina koju u znanju i iskustvu predstavlja Albanija, i stići do Antarktika. Do Kosova, do Dečana i Peći. Odavde do tamo, tom linijom, misao lako proseče topli vazduh. Ali telu je to daleko koliko i Južni pol nekome ko sa Rta dobre nade bulji u okean, i ono bi samo u nekom ledolomcu, pa posle u polarnom KFOR-guseničaru, moglo da stigne do tih mesta. Možda i u nekom kajaku, jednog dana, ako globalno zagrevanje otopi ledene bregove. Mada će nas pre toga verovatnije unerediti globalno zagađenje.
Zašto je to ovako znamo (ili ne znamo), a posledice su tektonske. Crna Gora je u mnogim stvarima izuzetna, pa i u ovoj: nije to mala stvar, biti zemlja istočno od koje nema ničega. To mu dođe kao kad južno od Beogradskog pašaluka ne bi bilo ničega. Na prevoju je nameštaj bio ovakav: krš i nešto kržljavog rastinja, jedan vojnički kamion sa antenama i kojekakvom drugom skalamerijom, par vojnika od kojih je jedan bio leđima okrenut putu i brijao se usred buke elektro generatora. Kilometar dalje, na golom rebru planine, albanska karaula. U dubini, petstotinak metara ispod nas, sa leva se plavila plavet jezera i crveneli se crveni krovovi Skadra, a sa desna se zelenela jarko zelena i meka kao mahovina dolina, koja se otvarala ka moru i u kojoj se se sunčala srebrna zmija Bojana. Prevoj je bio jedno od onih mesta na kojima pogled ima razdeljak.
Dva kilometra iza prestaje granična zona, i bilo je fino juriti nizbrdo bez bojazni da neko prekasno kočenje može biti protumačeno kao pokušaj bega preko granice ili pokušaj invazije na Albaniju (zavisno od toga koji dvogled vas posmatra). More je bilo slano i plavo u Ulcinju, ali se tog grada više sećam po užasnoj gužvi koja mi je posebno smetala posle osam dana provedenih u planinama. Isto je bilo i u Baru. A završna faza putovanja, vožnja od Ulcinja do Bara, bila je dobrodošla da se donekle unormalimo i priviknemo na svakodnevicu. Neko bi mogao reći da osam dana puta nije dovoljno dugo vreme da se podivlja, ali osam dana u automobilu i osam dana na biciklu ili u pešačenju - to nije isto vreme. U ovom drugom slučaju se vreme rastegli kao mocarela, i u jednoj nedelji se ponekad mogu proživeti meseci. Prema mojoj unutrašnjoj percepciji, popeo sam se na sedište negde u rano proleće a nogu na morsku obalu spustio u jesen - daj bože iste godine - i nisam se mogao setiti ni jednog prekida u tankoj liniji koja je ostala iza točkova.
-*-
Put kojim se ređe ide ostao nam je u sećanju kao gusto složena, šarena kaldrma događaja, susreta, utisaka, napora i radosti, opreznosti i raskalašne bezbrige, britkih voda, koščatih vetrova, poteklog kamena i žilavih staza. Kad je vreme putovanja prošlo, preko svega je ostao da leži još i široki, široki prostor. Ostao je najjače prisustvo, nadvijen nad Putem i prostrt oko njega i za njega. Sami smo ga tkali okrećući pedale i razvlačeći ga za sobom, jer smo bili i tkači i čunak razboja. Taj prostor se brzo pomešao sa našim unutarnjim prerijama i savanama pa smo ga odenuli i spolja i iznutra, brišući granicu i šireći se kuda smo hteli. U tome je bila suština putovanja, a kako će nam sveže ruho stajati zavisilo je samo od nas i od toga kakvu smo potku želeli i upleli. Za takvu šansu i takvu slobodu izbora, vredelo je putovati.
|